Archive - 2012

Aralık 27th

Terör örgütünün son oyunu böyle bozuldu

SGK 20 ilde başlattığı 'avuç içi okuma' uygulaması büyük bir skandalı ortaya çıkardı.

PKK militanlarının, başkasına ait TC kimlik numarasıyla bazı özel hastanelerde sağlık hizmeti aldığı tespit edildi. Skandal, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), başlattığı avuç içi okuma uygulaması sonrasında gün yüzüne çıktı. Pilot uygulamaya geçilen 20 ilde yapılan incelemelerde 45 terör örgütü üyesi, sahte kimlikle sağlık hizmeti almak isterken yakalandı.

Yeni Kimliklerimiz Yolda

Yeni Kimliklerimiz Yolda.. işte yeni kimliklerden bir kaç kare fotograf

Aralık 26th

Yeni kimlik kartlarının çok güvenli olduğunu düşünüyormusunuz

EKDS

Ekds.org yeni kimlik kartı ile alakalı haberlerin yer aldığı bir web sitesidir. Kimliklerle alakalı basında yer alan haberler derlenmektedir.

Aralık 25th

Pembe mavi nüfus cüzdanları tarihe karışıyor

Beş yıldır pilot uygulaması Bolu'da devam eden akıllı kimlik kartı projesinde sona yaklaşıldı.

TÜBİTAK'ın geliştirdiği akıllı kimlikler, haziran ayından itibaren kullanılmaya başlanacak.

Zaman'ın haberine göre pembe ve mavi nüfus cüzdanlarının tarihe karışacağı yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyon kişiye akıllı kimliklerden verilecek. Üç yıl içinde elektronik kimliği olmayan vatandaş kalmayacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip ve ileri baskı teknikleriyle basılacak akıllı kimliklerin maliyetinin 15-20 dolar civarında olacağını söyledi. Kimliklerin tüm vatandaşlara ücretsiz verileceğini aktaran yetkili, "Fakat kayıp veya çalınması durumlarında ikinci kez talepte bulunulduğunda ücret alınacak." dedi.

Aralık 13th

Yeni kimlikle ATM'den para bile çekilecek

Uzun süredir üzerinde çalışılan elektronik kimlik kartları, Haziran 2013'te kullanılmaya başlanacak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün pilot bölge olarak Bolu'nun belirlendiğini söyledi. Ergün, haziran ayında 2 milyon kişiye yeni kimlik kartları dağıtılacağını ve üç yılda bütün vatandaşların kullanır hale geleceğini ifade etti. Nihat Ergün, akıllı kimlik kartlarının sadece bir nüfus kağıdı gibi olmayacağını belirterek, "Çipli yeni kimlik kartları ehliyetten banka işlemlerine, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda kullanılabilecek. İsterseniz bankamatikten para çekebileceksiniz. Sağlık hizmetini de bu kartlarla almak mümkün olacak" şeklinde konuştu.

SAHTE KARTA SON

Hesaptan para bile çeken kimlik kartı 2013’te geliyor

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, akıllı kimlik kartlarının çipli olacağını, bu elektronik kartın hem ehliyet hem banka kartı hem de ulaşım kartı yerine kullanılabileceğini söyledi

Cüzdanlarda artık onlarca kart olmasına gerek kalmayacak. Ehliyetten banka kartına, nüfus cüzdanından toplu taşıma araçlarda kullanıma kadar bütün özellikler aynı kartta toplanacak.

Aralık 12th

Yeni kimlikle bu bile yapılacak!

3 yıl içinde herkesin sahip olacağı bu kart çok fonksiyonlu özellikler taşıyor.

Sanayi Bakanı Ergün, akıllı kimlik kartlarının 3 yıl içinde herkes tarafından kullanılacağını açıkladı. Kimlik kartlarıyla ATM'den para çekilebilecek, maça girilebilecek, otobüse binilebilecek. NTV'ye konuşan Ergün, sürpriz yaparak Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen adına hazırlanmış kartı gösterdi.

İLK BOLU'DAN BAŞLANDI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, akıllı kimlik kartı uygulamasındaki son durum hakkında bilgi verdi.

Kasım 27th

Nüfus cüzdanı bu yıl tarihe karışıyor

Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışacak. 10 yıllık hayal bu yıl gerçek olacak.

TÜBİTAK'ın tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği akıllı kimlik kartları, önümüzdeki yıla yetiştirilecek. 1976 yılından itibaren kullanılan nüfus cüzdanlarının yerini 2013'ten itibaren akıllı kimlik kartları alacak. Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışacak. Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında geliştirilen yeni T.C. kimlik kartlarında temaslı ve temassız yerli çipin kullanılacağını söyledi.

'AKBİL'İN YERİNİ ALACAK'

Kasım 25th

Akıllı kart yeni yılda cepte

Pembe ve mavi nüfus cüzdanlarının yerini dağıtımının 2013'te verilmesi planlanan fakat 2016 mart ayına kalan akıllı kimlik kartları alacak. Yeni kartlar toplu taşıma araçlarında da kullanılabilecek

Türkiye'de, 36 yıldır kullanılan nüfus cüzdanlarının yerini 14 mart 2016'dan itibaren akıllı kimlik kartları alıyor. Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları da tarihe karışacak. Yeni kartlar sağlıktan sosyal güvenliğe, ulaşımdan bankacılık sistemine kadar birçok alanda hayatı kolaylaştıracak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, e-devlet, pasaport işlemlerinde kullanılacak yeni kimlik kartlarının, toplu taşıma araçları ile kamu binalarına girişte de geçeceğini söyledi. Ergün, "Akıllı kimlik kartlarının 2013 yılında dağıtılmasını hedefliyoruz" dedi.

Çipli 'e-kimlik' bütün kapıları açacak

TÜBİTAK'ın geliştirdiği akıllı kimlik kartlarının dağıtımına 2013'te başlanacak. Yerli çiplerin kullanıldığı e-kimlik, toplu ulaşımda, sinemada, stadyumda bilet yerine geçecek.

TÜBİTAK'ın tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği kartlar, çok amaçlı olarak da kullanılabilecek. Konuya yönelik olarak bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, akıllı kimlik kartlarına eklenecek bir çiple, Türkiye'deki bütün illerde toplu taşımada kullanılmasının da gündemde olduğunu söyledi.

Kasım 19th

T.C. kimlik kartları geliyor

"Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi'nin pilot uygulaması Bolu'da 3 aşamalı olarak tamamlandı. Pilot uygulamada 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı. Kimlik kartlarının, 2013 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.

'Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi' çalışmaları devam ediyor. Pilot uygulama 1 Kasım 2010 tarihi itibarıyla tamamlandı. Pilot uygulaması yapılan bu kartta biyometrik veri olarak 'parmak izi' yer aldı. Pilot uygulamada 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı.

Ekim 27th

İşte e-Kimliklerin özellikleri

14 Mart 2016 Pazartesi gün başvuruları başlayacak olan

yeni Çipli T.C. Kimlik Kartı’nın Özellikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) bünyesinde birçok özelliği barındırmaktadır. Bazıları şunlardır:

» TCKK taklit edilemez. Olası tahribat ve tahrifat durumunu tespit etmeye imkan veren görsel ve elektronik güvenlik özelliklerine sahiptir.
» Tasarımı sayesinde bireye ait bilgilerin kart yongaları (çipleri) üzerinde güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Bu bilgilere yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini ve verilerin değiştirilmesini olanaksız hale getirir.
» Kart gövdesi 10 sene dayanıklılık ömrüne sahip polikarbon malzemeden üretilmiştir.

Ekim 6th

Yeni kimlik kontrol sistemi geliyor


"Avuç içi damar izi kimlik doğrulama" sistemine 15 Kasım’da tüm Türkiye’de geçilecek.

Konya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Cem Dinç, pilot il olarak seçilen Konya 'da 1 Temmuz itibarıyla kullanılmaya başlanılan "avuç içi damar izi kimlik doğrulama" sistemine 2 'si üniversite hastanesi olmak üzere toplam 12 özel hastanenin geçtiğini söyledi.

15 KASIM'DA TÜM TÜRKİYE'DE KULLANILACAK

Temmuz 27th

Çipli pasaport ihalesinde TÜBİTAK yine yok

Uzun süredir devam eden çipli pasaport krizi için yapılan kısa vadeli çözüm planlarına TÜBİTAK yine alınmadı.

Pasaportları, Fransız mallarına getirilen gizli ambargoya rağmen Fransız bir şirket yapacak. Gizli genelge için Başbakanlık'tan sözlü izin alındı.

Kapağına çip yerleştirilmiş elektronik pasaport ihalesinde yaşanan kriz sebebiyle yeni bir ihale yapılacak. Başbakanlık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nce 30 Temmuz'da yapılacak ihaleyle 4 milyon adet e-pasaport alınması planlanıyor.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Yeni çipli kimlik kartınızı hemen almayı düşünüyor musunuz:

Son yorumlar